Doplňovací odvod zistíme asi najpresnejšie podľa miesta narodenia. K problému okolo sťahovania a ženenia sme sa vyjadrili v predchádzajúcej kapitole. K tomu nám asi najlepšie poslúžia mapy doplňovacích obvodov.
ODPORÚČAME: Zoznam jednotiek dopĺňaných z územia dnešnej Slovenskej republiky pre spoločnú armádu, vlastibranu, pechotu, delostrelectvo, jazdu, pomocné oddiely s mapami doplňovacích obvodov. Prevádzkujú kolegovia zo Signum belli 1914, http://1914.valka.cz/
ODPORÚČAME: Zadáme obec, ku ktorej bol v čase odvedenia vojensky "príslušný" a dozvieme sa všetky možnosti zaradenia vojaka k rôznym druhom vojska. Prevádzkujú kolegovia zo Signum belli 1914, velkavalka.info
Prehľadná mapa vojenských doplňovacích obvodov Rakúsko-Uhorska z roku 1909 (5 M
Obsahuje doplňovacie spoločnej armády. Doplňovacie obvody zvyčajne kopírovali územno-správne rozdelenie do žúp. V prípade, že rodná obec vojaka leží niekde na hranici obvodov, doporučujeme si urobiť priemet tejto mapy do skutočnej dnešnej mapy. Ak je daná obec evidentne na hranici, bude pravdepodobné, že presná hranica bude podľa hranice župy. Kde patrila daná obec do župy nebude problém zistiť.
Juh západného Slovenska bol regrutovaný do 12. pešieho pluku s veliteľstvom v Komárne a do 26. pešieho pluku s veliteľstvom v Ostrihome. V Ostrihome sídlil aj 76. peší pluk.
Na strednom Slovensku nastupovali svoju službu pri lučeneckom 25. pešom pluku. Pluk bol začlenený do 53. košickej pešej brigády 27. pešej divízie VI. zboru. V Lučenci sídlil aj 2. prápor 60. pešieho pluku.
Do tej istej brigády ako 25. peší pluk bol zaradený aj 34. peší pluk, ktorý vojakov regrutoval z oblasti medzi Popradom a Košicami. Medzi Popradom a Prešovom bola povolávacia oblasť 67. pešieho pluku, ktorý tvoril súčasť 54. pešej brigády v rámci 27. pešej divízie VI. zboru. Z oblasti Medzilaboriec až Užhorodu bol dopĺňaný 66. peší pluk s plukovým veliteľstvom v Užhorode. V Levoči sídlil ešte 85. levočský peší pluk.
Priehľadná mapa doplňovacích obvodov Rakúsko-Uhorska z roku 1909 s podkladom súčasnej automapy (1,2 M
Orientačné hranice doplňovacích obvodov podľa súčasných polôh miest.
Prehľadná mapa vojenských veliteľstiev Rakúsko-Uhorska z roku 1898 (0,5 M
Obsahuje veliteľstvá spoločnej armády, honvédstva, delostrelectva a jazdy.
Obsahuje podrobnejšie informácie o spoločnej c. a k. armáde (pechota, jazda, delostrelectvo) vrátane oboch vlastibrán.
Obsahuje veliteľstvá spoločnej armády a honvédstva košického a bratislavského zboru.
Prehľadná mapa vojenských doplňovacích obvodov uhorského honvédstva (4 M
Obsahuje doplňovacie uhorského honvédstva. Doplňovacie obvody zvyčajne kopírovali územno-správne rozdelenie do žúp. V organizácii uhorského honvédstva sú ale dosť výrazné odlišnosti oproti spoločnému vojsku.
Priehľadná mapa vojenských doplňovacích obvodov uhorského honvédstva na podklade automapy Slovenska (0,47 M
Priehľadná mapa doplňovacích obvodov uhorského honvédstva na podklade súčasnej automapy Slovenska.
Doplňovacie obvody honvédstva, boli trošku iné, aj veliteľstvá plukov a práporov mohli byť v iných mestách. Pravdepodobne do územia dnešného Slovenska zasiahli doplňovacie obvody nasledovných honvédskych peších plukov: 9. košický, 10. miškovecký, 11. munkáčsky (3. prápor v Užhorode), 13. bratislavský, 14. nitriansky, 15. trenčínsky, detaily pozri tu, 16. banskobystrický (2. prápor v Balážskych Ďarmotách, 3. prápor v Jelšave) a 31. vesprémsky
Dislokácia husárskych plukov uhorského honvédu v apríli 1914 (170 k
Husári patrili medzi nejprestížnejšie jednotky. K nim sa spravidla bežný človek nedostal. Boli doplňované spravidla zo šľachtických a majetnejších vrstiev.
Dislokácia plukov uhorského honvédskeho poľného delostrelectva v apríli 1914
Z toho vyplýva, že honvédsky delostrelci zo Slovenska mohli slúžiť v Nitre a v Košiciach