Ale nie! Kde je JavaScript?
Váš webový prehliadač nemá povolený JavaScript alebo nepodporuje JavaScript. Ak chcete správne zobraziť túto webovú lokalitu, povoľte JavaScript vo svojom webovom prehliadači, alebo inovujte na webový prehliadač, ktorý podporuje JavaScript.
Veľká vojna a územie Slovenska 1914 - 1918

Banner Veľká vojna a územie Slovenska
Zbrane



Inter arma silent Musae.
Keď zbrane rinčia, múzy mlčia.


Pochod arcivojvodu Albrechta

Pochod arcivojvodu Albrechta



Rakúsko-uhorské poľné delostrelectvo v roku 1900 pri Hanoveri


Opakovacia puška Mennlicher Model 1895

Základnou zbraňou pešiaka bola opakovacia puška Model 1895 systému Mennlicher v ráži 8 mm. Nepatrila medzi najlepšie vo svojej kategórii, no i tak slúžila spoľahlivo po celú vojnu. Náboje sa vkladali v kovových rámčekoch po 5 kusov. Hmotnosť pušky bola 3,65 kg, dĺžka 1270 mm, dĺžka hlavne 765 mm, Typ náboja 8 x 50R mm Mannlicher ráže 8 mm. Úsťovú rýchlosť mala 620 m/s a maximálny dostrel 1950 m. Vznik Steyr modelu sa začal v roku 1884,a až do roku 1895 prešla mnohými modifikáciami a technickými vylepšeniami. Finálny model začala vyrábať Zbrojovka Brno ako hlavná zbrojárska fabrika monarchie.


Opakovacia puška Mennlicher Model 1895


Technicko-taktické údaje

Múzeum Svidník


Bajonettmesser Mannlicher M 1895

K puške Mannlicher bol navrhnutý bajonet Bajonettmesser Mannlicher M 1895. Jeho dĺžka bola 356 mm, dĺžka čepele 244 mm. Ostrený je len špic a vrchná čepeľ (pri nasadení na pušku). Na pušku sa osádzal očkom na záštite, ktoré sa nasunie na hlaveň a koľajnice s poistkou, ktorá je v kovovej pätke rukoväte. Záštita je na mieste upevnená dvomi nitmi. Kovová pošva má 269 mm. Pre pušku Mannlicher bol vyrábaný aj tzv. náhradný bajonet. Bol kovový bez skutočnej rukoväte. Išlo o málo kvalitný krátky bajonet vystrihnutý z jedného kusu plechu. Na rukoväti bolo prinitované jednoduché oko a koľajnica na uchytenie k puške.


Bajonet Mennlicher Model 1895


Kugelrohrhandgranate

Z množstva ďalších druhov zbraní rakúsko-uhorskej armády, o ktorých by sa dalo napísať niekoľko obsiahlych kníh, spomenieme ešte aspoň jeden z používaných granátov. K záveru vojny bolo používanie ručných granátov veľmi bežné a rozšírené. V nemčine je označovaný ako Kugelrohrhandgranate, čo by sa dalo preložiť ako guľovo – rúčkový ručný granát. Ide o obranný granát pozostávajúci z guľovej nálože a rúrkovej rukoväte. Celý granát pripomínal zmenšený a skrátený palcát. Výbušnina v podobe 70 g ammonálu bola uložená vo vnútri rukoväte, v mieste, kde na nej bola umiestnená guľová hlava. Jeho celková hmotnosť bola zhruba 1200 g. Vďaka rukoväti ho bolo možné až na vzdialenosť 35 metrov. Granát sa zapaľoval pomocou lanka, ktoré vychádzalo z ammonálovej nálože cez dutú rukoväť. Na konci bolo zakončené očkom. Po trhnutí týmto lankom došlo trením k zapáleniu časovača, ktorý po ôsmich sekundách granát odpálil. Po výbuchu došlo k vymršteniu guľôčok a častí potrhanej hlavy do priestoru. Granát mal namontovaný hák na prichytenie na opasok. Bežnou praxou bolo nosiť na opasku päť granátov.
HORVÁTH J.: Posledná vojna Rakúsko-Uhorskej monarchie. Banská Bystrica, 2008.


Ručný granát


Interaktívna prehliadka tanku Mark 1

Interaktívna prehliadka tanku Mark 1