Zbrane - Veľká vojna a územie Slovenska 1914 - 1918

PrihlásenieHesloZabudli ste heslo?
Pre získanie nového
Kliknite sem.
 

ZbraneInter arma silent Musae.
Keď zbrane rinčia, múzy mlčia.


Pochod arcivojvodu Albrechta

Pochod arcivojvodu AlbrechtaRakúsko-uhorské poľné delostrelectvo v roku 1900 pri Hanoveri


Opakovacia puška Mennlicher Model 1895

Základnou zbraňou pešiaka bola opakovacia puška Model 1895 systému Mennlicher v ráži 8 mm. Nepatrila medzi najlepšie vo svojej kategórii, no i tak slúžila spoľahlivo po celú vojnu. Náboje sa vkladali v kovovıch rámčekoch po 5 kusov. Hmotnosť pušky bola 3,65 kg, dĺžka 1270 mm, dĺžka hlavne 765 mm, Typ náboja 8 x 50R mm Mannlicher ráže 8 mm. Úsťovú rıchlosť mala 620 m/s a maximálny dostrel 1950 m. Vznik Steyr modelu sa začal v roku 1884,a až do roku 1895 prešla mnohımi modifikáciami a technickımi vylepšeniami. Finálny model začala vyrábať Zbrojovka Brno ako hlavná zbrojárska fabrika monarchie.


Opakovacia puška Mennlicher Model 1895


Technicko-taktické údaje

Múzeum Svidník


Bajonettmesser Mannlicher M 1895

K puške Mannlicher bol navrhnutı bajonet Bajonettmesser Mannlicher M 1895. Jeho dĺžka bola 356 mm, dĺžka čepele 244 mm. Ostrenı je len špic a vrchná čepeľ (pri nasadení na pušku). Na pušku sa osádzal očkom na záštite, ktoré sa nasunie na hlaveň a koľajnice s poistkou, ktorá je v kovovej pätke rukoväte. Záštita je na mieste upevnená dvomi nitmi. Kovová pošva má 269 mm. Pre pušku Mannlicher bol vyrábanı aj tzv. náhradnı bajonet. Bol kovovı bez skutočnej rukoväte. Išlo o málo kvalitnı krátky bajonet vystrihnutı z jedného kusu plechu. Na rukoväti bolo prinitované jednoduché oko a koľajnica na uchytenie k puške.


Bajonet Mennlicher Model 1895


Kugelrohrhandgranate

Z množstva ďalších druhov zbraní rakúsko-uhorskej armády, o ktorıch by sa dalo napísať niekoľko obsiahlych kníh, spomenieme ešte aspoň jeden z používanıch granátov. K záveru vojny bolo používanie ručnıch granátov veľmi bežné a rozšírené. V nemčine je označovanı ako Kugelrohrhandgranate, čo by sa dalo preložiť ako guľovo – rúčkovı ručnı granát. Ide o obrannı granát pozostávajúci z guľovej nálože a rúrkovej rukoväte. Celı granát pripomínal zmenšenı a skrátenı palcát. Vıbušnina v podobe 70 g ammonálu bola uložená vo vnútri rukoväte, v mieste, kde na nej bola umiestnená guľová hlava. Jeho celková hmotnosť bola zhruba 1200 g. Vďaka rukoväti ho bolo možné až na vzdialenosť 35 metrov. Granát sa zapaľoval pomocou lanka, ktoré vychádzalo z ammonálovej nálože cez dutú rukoväť. Na konci bolo zakončené očkom. Po trhnutí tımto lankom došlo trením k zapáleniu časovača, ktorı po ôsmich sekundách granát odpálil. Po vıbuchu došlo k vymršteniu guľôčok a častí potrhanej hlavy do priestoru. Granát mal namontovanı hák na prichytenie na opasok. Bežnou praxou bolo nosiť na opasku päť granátov.
HORVÁTH J.: Posledná vojna Rakúsko-Uhorskej monarchie. Banská Bystrica, 2008.


Ručnı granát


Interaktívna prehliadka tanku Mark 1

Interaktívna prehliadka tanku Mark 1


Vygenerované za: 0,04 sekúnd
1,214,508 návštev