Uniformy - Veľká vojna a územie Slovenska 1914 - 1918

PrihlásenieHesloZabudli ste heslo?
Pre získanie nového
Kliknite sem.
 

Uniformy

Uniforma spoločnej armády z roku 1912 (26. IR)

Čapicovı odznak

Uniforma spoločnej armády z roku 1912 (26. IR)

Čapicovı odznak nem. Franz Joseph I. z Predlitavska do smrti Františka Jozefa 1. (21. november 1916). Uhorské pluky mali opačnı sled písmen IFJ, maď. I. Ferenc József.

Uniformy c. a k. pechoty z leta 1914

Radeckého pochod

Radeckého pochod

Uniformy c. a k. pechoty z 1917/1918

Poľná uniforma c. a k. pechoty z leta 1914

Poľná uniforma c. a k. pechoty z 1917/1918V roku 1914 nastupovali naše pešie jednotky do bojov v Haliči (Galícii) v poľnej blúze, nohaviciach a poľnej čiapke Model 1908. Táto jednotná uniforma bola ušitá z pevného súkna svetlošedomodrej farby (Hechtgrau).


Blúza mala štyri vrecká, dve na hrudi zakryté záklopkami s dvojitım oblúkovım vıstrihom a dve všité po bokoch pod pásom. V páse bola všitá šnúrka, ktorá umožňovala jeho zúženie. Golier bol pevnı, stojatı, ušitı na tzv. mandarínsky spôsob. Na golieri bili našité farebné vıložky zo súkna, označujúce jednotku, v ktorej vojak slúžil. Každı pluk mal pridelenú vlastnú farbu. 26. peší pluk mal farbu čiernu a gombíky zlaté, 25-ty morskú zelenú a gombíky strieborné. Na vıložke bolo umiestnené hodnostné označenie vojaka, zriedkavo na oboch stranách. Blúza nemala kompletnú podšívku. Vrecká, golier a náramenníky boli podšité bielym plátnom. Letnı variant blúzy bol identickı, odlišoval sa len materiálom, z ktorého bol ušitı. Išlo o tenšie husto tkané plátno. Letná blúza mala stojatı golier nahradenı klasickım sklopenım golierom.


Poľné nohavice sa šili pre pechotu rakúskej časti monarchie rovné, zapínané na gombíky s dvoma prednımi vreckami. Na členkoch boli zúžené našitımi súkennımi spinkami so zapínaním na dva gombíky. Pre uhorské pluky mali nohavice užší strih a smerom k členkom sa zužovali. Okrem toho sa používali aj nohavice podobného strihu a jazdecké „rajtky“. Vpredu na stehnách mali našitı okrasnı šnurovanı vzor, tzv. šujtáš (vitéz kötés), ktorı bol prevzatı z ľudového oblečenia. Všetky nohavice boli podšité bielym súknom. Šírka pásu sa dala nastaviť popruhom na chrbte.


Poľná čiapka bola zo súkna a z koženého šiltu. Mala skladacie boky. Na čele čiapky boli prichytené dvoma nad sebou umiestnenımi kovovımi gombíkmi v šedej farbe. Nad gombíkmi sa nachádzala kovová ružica s vystrihnutımi iniciálami IFJ, po nástupe Karla sa zmenila na K. Čiapka mala bielu plátenú a koženú podšívku.


Z rovnakého súkna bol ušitı dvojradovı dlhı súkennı kabát s dvomi vonkajšími všitımi vreckami, náramenníkmi a zloženım golierom. Zapínal sa na päť gombíkov v šedej farbe. Z uniformového súkna sa vyrábali aj ovinky, ktoré sa čoskoro začali univerzálne nosiť na všetkıch druhoch nohavíc bez rozdielu.


Uniformy c. a k. pechoty M.1908

Poľná uniforma c. a k. pechoty M.1908


Uniforma uhor. kráľ. honvédstva 1911

Poľná uniforma uhor. kráľ. honvédstva 1911 - blúza

Uniforma uhor. kráľ. honvédstva 1911

Poľná uniforma uhor. kráľ. honvédstva 1911 - obuv

Uniforma uhor. kráľ. honvédstva 1911

Poľná uniforma uhor. kráľ. honvédstva 1911 - kabátIdentifikačná známka

Identifikačná známka

Identifikačná známka

Identifikačná známkaOpasková pracka uhorskıch jednotiek

Opasková pracka uhorskıch jednotiekHlavne kvôli nevhodnej farbe bola uniforma Model 1908 pomerne rıchlo nahradená Modelom 1915. Tento model mal rovnakı strih. Jedinım rozdielom bola zmena farby súkna. Nová uniforma bola šitá zo súkna vo farbe poľnej šedi (Feldgrau), ktorá lepšie zodpovedala potrebám maskovania. Nohavice mali zúženú lıtkovú časť pre pohodlnejšie nosenie oviniek. Na blúze a kabáte boli vymenené široké farebné golierové vıložky a nahradené tenkımi prúžkami.


Túto uniformu nahradil o rok Model 1916. Blúza mala skladací golier a všetky vrecká boli našité z vonkajšej strany. Plátená podšívka blúzy bola zmenšená na nevyhnutné minimum. Strih poľnej čiapky bol upravenı. Koženı šilt bol nahradenı súkennım.
HORVÁTH J.: Posledná vojna Rakúsko-Uhorskej monarchie. Banská Bystrica, 2008.


Uniformy c. a k. pechoty M.1916

Poľná uniforma c. a k. pechoty M.1916


Hodnosté a iné označenia pechoty

Hodnostné a iné označenie c. a k. pechoty


Označenie špecializácií jednotiek

Označenie špecializácií jednotiek


Uniformy - naša obrazová prezentácia

Uniformy honvédov - www.mlorenz.at

Uniformy spoločnej armády - www.mlorenz.at

Vyznamenania
Vyznamenania na www.mlorenz.at
Vyznamenania na www.medal-medaille.com
Vyznamenania Rakúsko-Uhorska na forum.valka.cz

Čiapkové odznaky

Kappenabzeichen
Čiapkové odznaky na kappenabzeichen.webnode.cz
Zdieľať

Vygenerované za: 0,04 sekúnd
1,214,509 návštev