Ale nie! Kde je JavaScript?
Váš webový prehliadač nemá povolený JavaScript alebo nepodporuje JavaScript. Ak chcete správne zobraziť túto webovú lokalitu, povoľte JavaScript vo svojom webovom prehliadači, alebo inovujte na webový prehliadač, ktorý podporuje JavaScript.
Veľká vojna a územie Slovenska 1914 - 1918

Banner Veľká vojna a územie Slovenska


Janos Zapotocny Cizmar - VIII/1916

Naposledy aktualizované pred 8 rokmi
branislavbranislavMember
Odoslané pred 8 rokmi
Z našej pošty od p. Javorekovej:

Dobry den, prosim o radu, neviem sa dopatrat kde zomrel a je pochovany moj tary otec, zomrel 16.8.1916 v prvej sv.vojne niekde na vychlodnom slovensku pri ukrajine..volal sa jan zapotocny cizmar, v istine v dedicskom konani je zapis,,janos zapotocny cizmar.

odpoveď:

Pani Javoreková,

nie je veľmi v našich silách Vám všetko zaobstarať. Musíte si niečo pozisťovať aj sama. Aby sme mohli vôbec začať treba čo najpresnejšie zistiť:
1. meno a priezvisko v roku 1914 a nasl.
2. miesto narodenia resp. bydlisko v čase odvedenia do armády ak sú rôzne
3. dátum narodenia

Popozerajte si informácie tu:

http://velkavojna.sk/viewpage.php?pag...?page_id=5

Dobry den zelam, ja viem ze to nemozete vyzistit. Ja sosm uz presla vela hrobov na vychodnom slovensku, ale nevzdavam to. Na pocest mu chcem dat postavit pomnik kde mal postavny rodicovsky dom. To by som chcela do augusta, lebo bude 100 rokov ako bol odvedeny do boja.
Volal sa Jan /janos/ Zapotocny Cizmar, narodil sa Pokryvac a byval Pokryvac c.d. 14" okres Dolny Kubin. Nemam ziaden doklad co poslali o umrti z vojny, len dedicske konanie zo dna 16.8.1916.
Pomozu mi aj nejake rady od Vas.
Dakujem Javoreková

odpoveď:

Oblasť Dolného Kubína bola v pechote odvádzaná do slávneho 71. pešieho pluku (spoločnej armády) a 15. honvédskeho pešieho pluku.

71. peš. pl. bol v auguste 1916 zaradenı do 27. peš. brigády, tá do 14. peš. divízie a tá v tom čase veľmi dynamicky operovala v oblasti Zloczów-a (4.8. - 14.8.), kde čelila ofenzíve Rusov.
Pozrite mapu tu, prípadne nasledujúce:
http://digi.landesbibliothek.at/viewe...1737446/7/
- hľadajte modré číslo 14.

15. hon. peš. pl. bol zaradenı do 74. honvédskej pešej brigády a tá do do 37. honvédskej pešej divízie. Táto divízia operovala v oblasti Zaturcsi - západne od Lutska.
Pozrite mapu tu:
http://digi.landesbibliothek.at/viewe...1737446/6/
- hľadajte modré číslo 37.

Nájsť hrob len tak "náhodne" je prakticky nemožné.
1. Zájdite do Bratislavy, Vojenského historického archívu a požiadajte o knihu strát 71. peš. pluku a 15. honv. peš. pl., tam skúste niečo vyhľadať.

2. Pozrite aj tzv. Verlustliste
Pražské: http://kramerius.nkp.cz/kramerius/PSh...23834&it=0
Rakúske: http://digi.landesbibliothek.at/viewe...8513816/1/

Prečítajte si náš návod na hľadanie:
http://www.velkavojna.sk/downloads.ph...file_id=23

Upravil/a branislav dňa 13-06-2014 14:43, pred 8 rokmi
peterpeterSenior užívateľ
Odoslané pred 8 rokmi
Pani Javoreková, našiel som záznam v Zozname strát vydanom 24.4.1918, vıtlačok 669, strana 73, kde je nasledovné: Zápotocsny-Csizsmár Johann, ErsResInfst., IR Nr. 71, Ungarn, Arva, Pokrivacs, 1884, gestorben (13.3.1915).
Gestorben znamená zomrel, to by mohlo znamenať na zranenie alebo chorobu. Ak by padol v boji, bol by záznam gefallen. Pokiaľ sa to dôsledne dodržiavalo. Mohol teda zomrieť v nemocnici a potom bol pochovanı v mieste úmrtia (ale zase nie vždy, Valent Šafárik zomrel v Mukačeve a previezli a pochovali ho v Budapešti). A to mohlo byť aj hlboko v zázemí, v tyle. Hľadať hrob na vıchodnom Slovensku bude najskôr beznádejné, skôr posledná možnosť. Otázne je, či bol hrob vtedy aj riadne označenı. Navyše, hroby padlıch vojakov narıchlo pochovanıch kdekoľvek, bıvali po vojne často premiestňované na iné, vhodnejšie miesta. Napr. v obci Kňahynin (Csillagfalva) na Ukrajine malo byť pochovanıch 21 padlıch na obecnom cintoríne (jeden aj z našej rodiny). V roku 1923 sa začali exhumácie vojakov v celom okrese Velykyj Bereznyj, vtedy ČSR, ktoré zabezpečovali tunajšie žandárske stanice, podľa usmernení vtedajšieho MNO. Ako monumentálny bol vraj vybudovanı iba jedinı cintorín v meste Velykyj Bereznyj. Pozostatky padlıch z Kňahynína mali byť presťahované na tento cintorín.
Upravil/a peter dňa 17-06-2014 23:01, pred 8 rokmi
L
LudmilaSenior užívateľ
Odoslané pred 8 rokmi
Peter, fantasticke. Pani Jovorekova odhodlane patrala ako ja. Mozno aj mne sa nakoniec postasti najst co by len zaznam o dedkovi.

Teraz trochu odbocim, nedavno som bola v Hlohovci. Velmi som bola sklamana z pamatnika obetiam vojny. To co postavili pred Frantiskanskym klastorom, na Hlohovej ceste je hanba mesta.
M
mariaNewbie
Odoslané pred 8 rokmi
Nema nahodou niekto informacie, kde sa nachadza vojensky cinorin v Tyskowej v polsku, nasli sme bonisko kde su priamo na bojisku 2 az 3 hroby, ale cintorin vojnovy cintorin sme nenasli, bolo tam asi 38 padlich a okolo 500 nezvestnich. Neviem kde padlich pochovali. Info by velmi pomohlo. Dedina bo vystahovana a je poi vyse pasa zarastena travou o co sa nikto nestara.
Dakujem maria
Vy môžete zobraziť všetky vlákna v tomto fóre.
Vy nemôžete začať nový diskusný príspevok v tomto fóre.
Vy nemôžete odpovedať v tomto diskusnom vlákne.
Vy nemôžete začať v anketu v tomto fóre.
Vy nemôžete na tomto fóre nahrať prílohy.
Vy nemôžete stiahnuť prílohy v tomto fóre.
Moderátor: Administrátor