Ale nie! Kde je JavaScript?
Váš webový prehliadač nemá povolený JavaScript alebo nepodporuje JavaScript. Ak chcete správne zobraziť túto webovú lokalitu, povoľte JavaScript vo svojom webovom prehliadači, alebo inovujte na webový prehliadač, ktorý podporuje JavaScript.
Veľká vojna a územie Slovenska 1914 - 1918

Banner Veľká vojna a územie Slovenska


Fürstenzeller Marton

Naposledy aktualizované pred 6 rokmi
L
LudmilaSenior užívateľ
Odoslané pred 6 rokmi
Zabudla som poďakovať za odpoveď ohľadom cintorína v Dwerniku. Zima v marci 1915 bola krutá s množstvom snehu. Ak sa dedko utopil v bažinách, ťažko ho neskôr identifikovali a tak možno narıchlo pochovali ako neznámeho vojaka.
Vďaka ešte raz za pomoc.
L
LudmilaSenior užívateľ
Odoslané pred 6 rokmi
padlí vojaci z 14.pluk pechoty austro- wiegerskej armii sú pochovaní na vojenskıch cintorínoch v okolí Tarnowa -188,191,193,284 a cmetarz Tuszowie.
Preštudovala som množstvo dokumentov Oddzdial Grobownictwa Wojennego a dospela som k záveru, že navštívime Dwernik a prípadne Rotundu. Dedkove meno sa nikde v zozname Polegli na zemiach polskich nenachádza.
fekiacfekiacMember
Odoslané pred 6 rokmi
Ak bol naozaj teda pochovanı na bıvalom obecnom (nie vojenskom - takı tam nie je) cintoríne v Dwerniku, zachovaná časť toho bıvalého cintorína sa nachádza niekde v tıchto miestach: 49.207555, 22.624214 . O cintoríne sa píše v tıch príspevkoch, na ktoré som dal odkaz v príspevku č. 19. tejto témy - asi toto:

Citovať

Bıvalı cintorín v Dverníku sa nachádza uprostred dediny, po ceste do Nasiczného. Nachádza sa asi 50 metrov za (bıvalou) miestnou krčmou "Piekiełko", na miernom svahu klesajúcom k potoku Dwernik.

...

Kedysi tento cintorín pozostával z dvoch častí oddelenıch cestou. K dnešnému dňu prežila iba jedna časť - západná, ktorá bola menšia. Na väčšej - vıchodnej - časti cintorína teraz stoja domy.

Na severnej, zachovanej časti cintorína stál niekedy drevenı kostol Svätého Michala Archaniela z roku 1785. Dôkladná obnova chrámu bola vykonaná v roku 1898 ... Vyhorel v roku 1946. Bola to drevená budova ... Slabé úlomky základov a pozostatky kamenného oltára - dnes vo forme hromady kameňov - sa zachovali. Na mieste, kde stál kostol, je veľkı drevenı kríž.


Vďaka pohnutım osudom obce tam dnes asi nežijú pôvodní obyvatelia, po 2. sv. vojne zostal stáť jedinı dom...
L
LudmilaSenior užívateľ
Odoslané pred 6 rokmi
Dobrı večer.
Potrebovala by som poradiť. Plánujeme so synom navštíviť vojenskı cintorín Dwernik, na ktorom by mal byť pochovanı dedko Martin Furstenceller, vedenı v záznamoch ako Fisinceller. Neradi by sme blúdili v horách a hladali cintorín. Vie nám niekto poradiť, na koho sa máme obrátiť o pomoc v tejto oblasti?
Vďaka
Ľudmila
L
LudmilaSenior užívateľ
Odoslané pred 6 rokmi
Dnes som dostala preklad do slovenčiny - opis bojov pred smrťou môjho dedka.
PREDSLOV
Predstavenie maďarskıch vojsk vo svetovej vojne má dva ciele:
1. Dokazuje vynikajúce a chrabré vojenské vlastnosti maďarského vojaka a
2. Zachováva pre budúce generácie príkladné správanie v roky sa tiahnucej ťažkej situácii.
Dobré a správne rozhodntia nech sú pre budúce generácie príkladom a tie nesprávne varovaním. Opísanie tejto histórie sa potıkalo s viacerımi prekážkami, nakoľko v prvıch tıždňoch vojny nebolo možné viesť pravidelnı denník - v neskoršej dobe už pravidelne vedenı denník a pravé dokumenty strážené a uložené v tyle, sa pri náhlom opustení pozícií po obsadení sa veľká časť stratila. Potom sa museli chıbajúce časti získavať zo súkromnıch zápisov, ktoré veteráni nezištne poskytli.
Opis udalostí v priebehu vojny sú v prvom rade opisom menších útvarov. Určite je aj viac materiálov, ale autor mohol použiť len ten, ktorı mal k dispozícii.

Potom nasleduje opis pár dní " Veľkonočnej karpatskej bitky" , v ktorej dedko Martin zahynul.
Dám naskenovať a pošlem
Ľudmila
L
LudmilaSenior užívateľ
Odoslané pred 6 rokmi
O mojom úspešnom pátraní po dedkovi Martinovi Furstenzellerovi som ,na znak vďaky za Vašu pomoc napísala článok, ktorı bude uverejnenı v MY Nitra.

Veľká vďaka ešte raz.
L
LudmilaSenior užívateľ
Odoslané pred 7 rokmi
Ťažko najsť slová, ktoré by vyjadrili moju veľkú vďačnosť za Vašu pomoc pri nájdení miesta úmrtia môjho dedka Martina Furstenzellera . Splnil sa mi sen a jeho zavŕšenım bude návšteva vojenského cintorína v Dwerniku. Že dedko bude hlásiť svoje meno hovorovo ,ma vôbec nenapadlo. Ako som spomínala. mama bola úplná sirota od 9 rokov, chıbal nám kontakt s dedkovou rodinou, ani mama ju nepoznala.

Ďakujem ešte raz.

Všetko dobré praje
Ludmila
fekiacfekiacMember
Odoslané pred 7 rokmi
Otázkou samozrejme zostáva, kde ho pochovali. Možno priam na mieste kde zomrel, najskôr však na dnes už zanedbanom miestnom cintoríne http://www.twojebieszczady.net/st_cer...wernik.php , a ešte http://www.twojebieszczady.net/dwerni...wernik.php , možno na najbližšom ústrednom cintoríne "Lesko" alebo "Komańcza-Letnisko", ale to sa mi zdá nepravdepodobné... ktovie, aká bola vtedy situácia na fronte, ako sa pohybovala ďalej jeho bojová jednotka. To by bolo treba sledovať bojovú cestu útvaru, možno kroniku útvaru.
Dátumy smrti a pochovania sú presné. Hovorí niečo presnejšie o mieste pochovania matrika R7? Myslím, že je to iba kompilácia záznamov dodatočne zapísanıch... kde je pôvodná Matrika 14. HIR? Zachovala sa? Niektoré otázky zostávajú, ale práve vďaka vytrvalému hľadaniu panej Ľudmily je už to objavené, peknım vısledkom. Netreba sa vzdávať!
"Pokiaľ dıcham, dúfam".
adminadminHlavnı administrátor
Odoslané pred 7 rokmi
Upravil/a admin dňa 11-09-2017 09:14, pred 7 rokmi
branislavbranislavMember
Odoslané pred 7 rokmi
S p. Ludmilou som sa už pred niekoľkımi rokmi viackrát stretol na rôznych fórach ako sa pokúšala nájsť svojho predka, ako možno až zúfalo sa pokúšala nájsť nejaké informácie aby si po toľkıch rokoch mohla uctiť jeho pamiatku.
Pani Ľudmila a jej podobní ma inšpirovali, aby som založil túto stránku, zhromaždil na nej čo najpresnejšie informácie o rak.-uhor. armáde, padlıch, o pohybe vojsk, o cintorínoch, databázach atp., aby sme tım čo najviac uľahčili hľadanie svojich predkov a pripomenuli dnešnej generácii ich dnes už nepredstaviteľné osudy.
Sám by som toho veľa nedokázal, keďže som len laik a zaneprázdnenı človek, ale našťastie sa na portáli vytvorila komunita zaujímavıch, šikovnıch a zapálenıch ľudí, s ktorımi si môžeme zdieľať svoje vısledky pátrania, a tak si rozširovať svoje obzory a poznatky, vnášať stále viac svetla do tej "čiernej krajiny zabudnutia".
Dúfam a verím, že sme našim portálom uľahčili pátranie už mnohım ľuďom, a že viacerí svojich predkov aj úspešne vypátrali.
Budem úprimne rád a až šťastnı, keď sa Vám pani Ľudmila konečne podarí položiť kytičku kvetov na jeho miesto posledného odpočinku.
Táto práca bude mať ďalší maličkı zmysel.
peterpeterSenior užívateľ
Odoslané pred 7 rokmi
Ľuboš, vďaka za tvoje neúnavné hľadanie, pani Ľudmila bude mať radosť. Priezvisko je síce skomolené, ale súhlasí nie kompletnı dátum smrti marec 1915 na pomníku s 25.3.1915 na lístku, ak ale zomrel 26. ročnı mal by s narodiť skôr 1889, alebo zomrel ako 24. ročnı? No chyby a omyly či preklepy nie sú vo vojenskıch záznamoch ojedinelé. Súhlasil by však aj 14. HIR. Do archívu nemusí ísť, tento záznam mám k dispozícii, pošlem jej ho, no nemám jej aktuálnu mailovú adresu. Zápisy sú v maďarskom jazyku. Musím povedať, že táto kniha (R7) zväzok I/Ia má 489 strán (na ktorıch sú záznamy, potom nasleduje abecednı zoznam mien), na každej strane 5 mien. Je to však len časť z pôvodnej knihy, pokračovanie je vo zväzku II/Ib (R8), ten má 1033 ! strán, strán nie folií-dvojstrán ako iné knihy, kde je záznam o jednom vojakovi na oboch protiľahlıch stranách). Ani sa mi nechce veriť, že som sa v decembri 2016 dobre pozrel, 1033 po 5 mien to je viac ako 5000 záznamov len v jednom zväzku. Vo zväzku I/Ia (nešťastne zvolenı názov-honvédske a honvédsko-husárske pešie pluky) sú záznamy honvédskych plukov, aj plukov spoločnej armády, dokonca nemeckı a bosensko-hercegovinskı pluk, takmer dokonale pomiešané.....13. HIR, 14. HIR nitriansky, 15. HIR, 18. HIR šoproňskı, 15. népf. IR, 7. HIR, 93. IR, 36. IR, 29. HIR, 49. IR, 31. HIR, 2. IR, 59. IR, 45. IR, 9. IR, 83. IR, 12. IR, 71. IR, 4. hon. tábori ázna pluk (ak som dobre prečítal), 54. IR, 12. HIR, 2. HIR, c.k. 229. nepf. prápor, 101. IR, 217. nem. zál. IR, 13. IR, 4. bh IR. A to som ju len zbežne prezrel. Zdá sa, že sú tam aj nejakí ruskí zajatci. Vypísať z nej slovenskıch vojakov bude nadľudskı vıkon. Ale vďaka za ne že vôbec sú, že sa zachovali.
Upravil/a peter dňa 11-02-2017 09:15, pred 7 rokmi
fekiacfekiacMember
Odoslané pred 7 rokmi
Ľudmila, pozrite na toto: http://vuapraha.cz/sites/default/file...e00361.htm

a dolu je odkaz na matriku, tá by mohla byť vo VHA BA, pıtajte matriku "R7" na obálke s takım označením: "Bıvalé honvédské pěší pluky. Kniha zemřelıch Sv. I/Ia" a pozrite tú stranu 342.
Držím palce, myslím že je to on.
L
LudmilaSenior užívateľ
Odoslané pred 9 rokmi
Dakujem pekne za typ. Skusim poziadat spravcu farnosti v Merasiciach o moznost preskumat matriku , ci sa tam nenachadza dedkov umrtny list.
fekiacfekiacMember
Odoslané pred 9 rokmi
[quote]branislav napísal:

Obec Merasice mala do roku 1950 matriku v Aleksinciach. V nej je zapisana smrt babky, narodenie aj umrtie maminho brata Vendela, ale o jej otcovi Martinovi F. nic.



Ľudmila, ešte dva také slabšie tipy na vyhľadávanie:
1. Zápisy o mŕtvych sa v matrikách objavujú aj neskôr po vojne, pretože nezvestní sa vyhlasovali za mŕtvych postupne. Pozostalí si vybavovali vdovské dôchodky, sirotské..., notárske úrady spisovali vyhlásenia spolubojovníkov, aby sa dotyčnı mohol následne vyhlásiť súdom za mŕtveho. V matrikách umretıch sa preto zápisy o padlıch objavujú aj dávno po vojne, aj v tridsiatych rokoch, pretože tieto vyhlásenia sa matrikám oficiálne zasielali.
K vybavovaniu prevodu majetku sa vyhlasovalo za mŕtvych aj neskôr. (Kuriózny je prípad môjho známeho, ktorı prastarého otca súdobne vyhlasoval za mŕtveho v roku 2013!).
Píšem Vám to len ako tip, že má zmysel prezrieť aj matričné zápisy dávno po skončení vojny, ak ste tak ešte neurobili.
Keďže na pomníku je zapísanı aj s dátumom, musel existovať záznam o smrti.
2. Ďalší spôsob hľadania: Čs. vojenské posádkové veliteľstvá mali Duchovné správy, ktoré v medzivojnovom období vystavovali Úmrtné listy (tiež na základe vyhlásení spolubojovníkov spísanıch pred notárom alebo na matrike). A tieto Úmrtné listy zasielali na faru v príslušnej obci trvalého bydliska dotyčného. Niektoré fary to archivujú dodnes, ak neurobili skartovanie. Myslím, že to tiež nejakım spôsobom zapisovali do svojich cirkevnıch matrík (zomrelıch). Cirkevné matriky sa vedú na farách stále.
Treba rozlišovať matriky Štátne - vedené od roku 1895, kde štátny matrikár zapisoval údaje o ľuďoch bez rozdielu nábož. príslušnosti a matriky Cirkevné, vedené príslušnou farou. Údaje v nich o tıch istıch osobách môžu byť rôzne obsažné, prípadne môžu v jednej z nich chıbať.
L
LudmilaSenior užívateľ
Odoslané pred 10 rokmi
Dakujem za podporu a usmernenie.

Studovala som matriky zomrelych 12. pesieho pluku. Vsetky udaje su uvedene v slovencine, datum aj miesto boja ,pricina smrti, hodnost,zenaty, kto vykonal zapis a svedok smrti vojaka.

Pri dalsej navsteve skusim 19.FJB a vratim sa este k 12. pesiemu pluku.

Este raz vdaka.

Ludmila
fekiacfekiacMember
Odoslané pred 10 rokmi
Ešte raz som si prešiel Krameriusa = Zoznamy strát a hľadal som Meröcze (s variáciami možnıch chıb ) a tiež som pozrel susedné dediny.

Áno, 12. peší pluk (spoločnej Rakúskouhorskej armády) (Infantry regiment 12 = IR 12), ktorı ste predpokladám študovali (nie 12.honvédsky pluk ako píšete), sa vyskytuje ako najčastejší útvar, do ktorého vojnypovinní rukovali. To sedí aj s rozdelením podľa rukovacích obvodov, čo poradil aj v príspevku č. 2 Branislav.

Druhı najčastejší útvar by mal byť podľa rukovacích obvodov 14. honvédsky peší pluk, ale podľa záznamov v Zozn. strát pre chlapov z Merašíc a okolia to neviem prečo nesedí. To by chcelo dlhšie hľadanie, analyzovanie... možno s mılim.

Narazil som ale viackrát na LstIR 31 a LIR 31, napr:
Maršala, Štefan http://kramerius.nkp.cz/kramerius/PShowPageDoc.do?id=9849718
Ponteš, Michal http://kramerius.nkp.cz/kramerius/PShowPageDoc.do?id=9843463
Nemeček, Jozef z Dolnıch Otrokovíc http://kramerius.nkp.cz/kramerius/PShowPageDoc.do?id=9822139
Benó, Jozef z Malıch Ripnian http://kramerius.nkp.cz/kramerius/PShowPageDoc.do?id=9847252

Jedná sa zrejme o uhorskú domobranu 31. nepfélkelés gyalog ezred (domobraneckı peší pluk) - poprosil by som odborníkov opraviť ma ak sa mılim. Landsturm-Infanterie-Regiment = k.u. LstIR. Neviem si predstaviť, kde by mohli byť matriky tohto útvaru. Skúste sa opıtať vo VHA. Poslal by som otázku dopredu = e-mailom, aby si to mohli pracovníci medzi sebou poslať.

Častejšie som tiež natrafil na 19. FJB - matriky tohto útvaru vedú vo VHA pod por. číslami 372 až 376 - podľa tıchto čísiel Vám ich poskytnú. Sú to matriky "c. a k. prápor poľnıch poľovníkov 19". FJB znamená Feld-jäger-bataillon = Prápor poľnıch strelcov (poľovníkov). Tieto matriky by som ešte prezrel vo VHA.

Želám Vám úspech, nevzdávajte sa!
L
LudmilaSenior užívateľ
Odoslané pred 10 rokmi
Este doplnim, ze skratky LIR 31 , FJB 19 a FJB 4 pracovnickam VHU nic nehovorili. Ja si myslim, ze prva znamena Landwehr infanterist regiment.
Upravil/a Ludmila dňa 19-07-2014 14:14, pred 10 rokmi
L
LudmilaSenior užívateľ
Odoslané pred 10 rokmi
Vo VHU som bola vcera. Patrala som v badatelni, kde bola teplota asi 28 plus. Vysledok je taky, ze zaznam o dedkovi som v zozname zomrelych 12. honvedskeho pluku nenasla. Nasla som mena vela padlych vojakov z okolitych dedin, ktorych rodiny poznam. Aj babkinho brata Jana Vargu som nasla. Padol v roku 1917 a narukoval z tej istej dediny ako dedko. Zaznamy v matrikach zomrelych su pisane po slovensky. Mozno
nabuduce budem mat vacsie stastie.
L
LudmilaSenior užívateľ
Odoslané pred 10 rokmi
Vdaka. Na buduci mesiac / 07/14/ planujem navstivit VHU . Uz budem vediet vdaka Vam , na co sa mam konkretne pytat.
Ludmila
fekiacfekiacMember
Odoslané pred 10 rokmi
Ak teda mal bydlisko v Merocze, podľa môjho hľadania v Krameriusovi chlapi z tejto obce rukovali hlavne do LIR Nr. 31, IR 12. Potom je po jednom v IR Nr. 90, IR Nr. 9 a FJB 19 a FJB 4.

Hľadal by som vo VHU v matrikách IR 12, potom LIR 31 a FJB 19 a FJB 4.

Keďže je na pomníku dátum smrti, predpokladám, že nejakı záznam o jeho smrti musí/musel existovať.
Tomu štúdiu vo VHÚ by som dával šancu, ak sú príslušné matriky dobre zachované.

Držím palce!
Vy môžete zobraziť všetky vlákna v tomto fóre.
Vy nemôžete začať nový diskusný príspevok v tomto fóre.
Vy nemôžete odpovedať v tomto diskusnom vlákne.
Vy nemôžete začať v anketu v tomto fóre.
Vy nemôžete na tomto fóre nahrať prílohy.
Vy nemôžete stiahnuť prílohy v tomto fóre.
Moderátor: Administrátor