Ale nie! Kde je JavaScript?
Váš webový prehliadač nemá povolený JavaScript alebo nepodporuje JavaScript. Ak chcete správne zobraziť túto webovú lokalitu, povoľte JavaScript vo svojom webovom prehliadači, alebo inovujte na webový prehliadač, ktorý podporuje JavaScript.
Veľká vojna a územie Slovenska 1914 - 1918

Banner Veľká vojna a územie Slovenska


Kornel Gálik

Naposledy aktualizované pred 5 rokmi
M
Martin SedlarJunior užívateľ
Odoslané pred 5 rokmi
Dobry den,

ano, tie viedenske matriky sa daju najst aj cez Familia-Austria, kde sa na ne nachadza odkaz. Su tam aj niektore matriky oznacene konkretnou jednotkou, ale tych je len zopar.
Ked bol Vas predok prehlaseny za nezvestneho, tak ho bohuzial v matrike padlych nenajdete.
Vo viedenskych matrikach sa daju najst len stopy po HIR 14 (14. hovnedsky a domobranecky), a to hlavne ako zapis z 37. HID (37. honvedskej divizie) kde bola tato jednotka zaclenena. Napr. v KM0142 na str. 13, KM0166 str. 52, KM0183 str. 28 a pod. Vyzaduje to ale listovanie vo vsetkych kronikach, aby ste na volaco narazili. Ja mam prelistovanych asi len 300 (zatial), a tak viem co sa aspon v tychto nachadza.
V madarskych archivoch sa daju najst zaznamy z bojovej cinnosti jednotky, takze ked mate datum posledneho znameho vyskytu Vasho predka, tak podla zaznamov ci mapiek mozete dohladat aspon miesto, kde je s najvacsou pravdepodobnostou pochovany.
Okrem toho Galika este hladate niekoho konkretneho?

...pre pripad moja adresa martin.sedlar@yahoo.fr
E
EvaNewbie
Odoslané pred 5 rokmi
Dobrı deň,
ďakujem za odpoveď a za cenné informácie. Myslím, že som už raz tieto matriky pozerala, konkrétne na tejto stránke https://familia-austria.at/index.php/forschung-und-service/netzrecherche/111-matriken-im-netz/489-militaer . Našla som tam na moje veľké prekvapenie ďalšieho predka, ktorı zomrel vo vojne. Na stránke som pozrela jednotku, v ktorej slúžil a priradenú signatúru a bol tam. Hľadala som aj tohto predka, ale nenašla som - pozerala som k.u.k. Ungarisches Infanterie Regiment "Schreiber" Nr. 26, 14. hovnedsky a domobranecky som tam nenašla, neviem, či sa tam nachádza. Myslíte si, že sú nejaké možnosti, z ktorıch sa dá ešte čerpať, maďarské archívy napríklad? Veľmi pekne Vám ďakujem za ochotu a odpoveď.
M
Martin SedlarJunior užívateľ
Odoslané pred 5 rokmi
Dobry den,

neskoro som zaregistroval Vasu spravu...
Co sa tyka archivu vo Viedni, zo skusenosti viem, ze tam urcite nedohladate Vami pozadovane informacie - ak teda hladate miesto skonu Vasho predka.
Ked chcete vyhladavat v kronikach padlych, tak musite nejak podlozit ze ide o Vaseho predka, nakolko matriky vo Viedni su vedene ako "zive" matriky, na ktore sa vztahuje zakon o matrikach. Cize su pristupne iba tie co maju viac ako 100 rokov. Nasledne je problem v tom, ze matriky u nich niesu oznacene ako u nas v Bratislave podla jednotiek, ale iba podla cisiel ako vznikali. Maju ich tam okolo 5000, takze patranie v nich je doslova nemozne. Ak by ste ale chceli nahliadnut do spominanych matrik, tak staci pozriet stranku https://www.crarc.findbuch.net/php/main.php#13 Tam ich mate naskenovane podla poradia - a aj znacene od KM0001 po poslednu...
E
EvaNewbie
Odoslané pred 5 rokmi
Ďakujem za informácie a vysvetlenie. Od vtedy ako som sem písala som mierne pokročila a tiež som našla tento záznam z matriky vo VHÚ. Zároveň som zistila, že Galli Kornél, ktorého uvádzam v príspevku určite nie je môj predok. Vedeli by ste mi ešte možno poradiť, či by mohlo byť niečo viac vo Viedenskom vojenskom archíve a ako to tam funguje, ak by som chcela niečo zistiť? Ďakujem za odpoveď.
M
Martin SedlarJunior užívateľ
Odoslané pred 5 rokmi
Galik Kornel, pesiak 14. honvedskeho pesieho pluku (Nitra) bol po ukonceni svetovej vojny vyhlaseny za nezvestneho. V zapise sa neudava od ktoreho datumu presne. (Matrika zomrelych byvalych honvedskych plukov zv.XIII str. 144.)
Kedze posledny zaznam bol zo septembra 1914, je predpoklad ze zostal na bojisku prave v obdobi okolo tohto datumu. Od septembra do oktobra ale neprebiehali prudke boje po ktorych by mohol na bojisku zostat, bolo to skor obdobie stahovania sa k Ivanogorodu a Sandomierzu, kde potom prebiehali prudke boje.
branislavbranislavMember
Odoslané pred 5 rokmi
Machulince - okres Zlaté Moravce patrili v pechote pod nasledovné doplňovacie obvody:
26. pěší pluk (Infanterie Regiment Nr. 26)
Doplňovací okres Ostřihom

14. honvédskı pěší pluk (14. honvéd gyalogezred)
Honvédskı doplňovací okres Nitra

14. domobraneckı peší pluk (14. népfelkelő gyalogezred)
Honvédskı doplňovací okres Nitra

Zašiel by som do VHA do BA na Krajnú ulicu a prezrel si Sterbregistre 26-teho pluku a honvédskych plukov. Vzadu majú register priezvisk.
E
EvaNewbie
Odoslané pred 5 rokmi
Dobrı deň,
píšem na toto fórum, pretože by som potrebovala pomoc, prípadne radu skúsenejších, ako pokračovať v mojom pátraní po pra prastarom otcovi Kornelovi Gálikovi (narodenı 13.10.1879, v Machulinciach - vtedajší názov Maholány, v matrike zapísanı ako Cornelius Gálik).
Ako som sa dozvedela už dávnejšie od rodiny, padol vo vojne, ale nikto nevie kde a ani kedy, v rodine v minulosti hovorili, že zomrel hneď na začiatku na Ruskom fronte. Avšak myslím si, že to boli len dohady. Tento rok som sa rozhodla, že sa pokúsim vypátrať, kde zomrel. Začala som v digitálnych archívoch: verlustliste, vuapraha, červenı kríž a rôzne ďalšie. Následne, keď som nič neobjavila, napísala som do štátneho archívu v Nitre, vojenského historického archívu v Bratislave, vojenského ústredného archívu v Prahe a bola som aj na matrike v Obyciach, pod ktorú Machulince patrili v čase konania vojny a aj teraz.
Vısledky pátrania:

Štátny archív v Nitre: žiadne záznamy sa nenašli

Vojenskı historickı ústav v Bratislave: na môj e-mail doteraz nereagovali

Vojenskı ústrednı archív v Prahe: našli kmeňovı list a zaslali mi všetky dokumenty na adresu (dokonca zadarmo). Veľmi som sa potešila, že sa konečne niečo našlo a že jeho kmeňovı list nebol skartovanı. Podľa mňa, najdôležitejší dokument je veľmi zle čitateľnı, je to len kópia a nevedeli mi dať informáciu, kde by sa mohol nachádzať originál. Snažila som sa rozlúštiť, čo je tam písané, ale nie som si tım istá: 14 pluk, bojoval na Ruskom fronte, poslednı záznam 13. sept. 1914. V ostatnıch dokumentoch je uvedenı ako nezvestnı.

Matrika Obyce: záznam z knihy úmrtí vyhotovenı 24.12.1928, úmrtie je napísané na dátum 31.12.1918, vek 39 rokov, ale bez uvedenia akéhokoľvek miesta alebo poznámky o padnutí vo vojne.

Po tıchto zisteniach som ešte raz pozrela verlustliste a našla som záznam: Galli Kornél, Inft., k.u. LIR. Nr.9, 8.Komp, Ungarn, verw. (Verlustliste Nr 302, 27.10.1915, str 15), záznam neobsahuje ani rok narodenia, ani miesto, takže neviem, či sa jedná o môjho predka, zaujíma ma Váš názor, či je možné, že je to on.

Môj príspevok je dlhší, ale nevedela som, na koho sa s tımito zisteniami obrátiť a pri hľadaní som čerpala aj z tohto fóra a hlavne by som chcela pohľad ľudí, ktorí majú s touto témou skúsenosti a vedeli by mi možno interpretovať vısledky. Vopred veľmi pekne ďakujem za akúkoľvek odpoveď.

Pripájam obrázky dokumentov: https://www.photobox.co.uk/my/album?album_id=5528433454
Upravil/a Eva dňa 18-12-2018 22:32, pred 5 rokmi
Nemáte povolenie na zobrazenie príloh
Vy môžete zobraziť všetky vlákna v tomto fóre.
Vy nemôžete začať nový diskusný príspevok v tomto fóre.
Vy nemôžete odpovedať v tomto diskusnom vlákne.
Vy nemôžete začať v anketu v tomto fóre.
Vy nemôžete na tomto fóre nahrať prílohy.
Vy nemôžete stiahnuť prílohy v tomto fóre.
Moderátor: Administrátor