Ale nie! Kde je JavaScript?
Váš webový prehliadač nemá povolený JavaScript alebo nepodporuje JavaScript. Ak chcete správne zobraziť túto webovú lokalitu, povoľte JavaScript vo svojom webovom prehliadači, alebo inovujte na webový prehliadač, ktorý podporuje JavaScript.
Veľká vojna a územie Slovenska 1914 - 1918

Banner Veľká vojna a územie Slovenska


Ján Holiga, nar. 16.9.1886 v Martine

Naposledy aktualizované pred 9 rokmi
adminadminHlavnı administrátor
Odoslané pred 9 rokmi
Z pošty:

Dobrı deň !
Už dlhšiu dobu hľadám informácie o Jánovi Holigovi nar. 16.9.1886 v Martine, ktorı padol v I.sv. vojne v Rusku. Bol to brat môjho starého otca a chcela by som vedieť viac o jeho osude. Na pomníkoch padlıch v okolí, ani v uvedenıch databázach som ho nenašla. Neviete mi pomôcť ? Bola by som veľmi rada.
Ďakujem pekne ! Mrázová
branislavbranislavMember
Odoslané pred 9 rokmi
I.
Z okresu Martin máme málo pomníkov zmapovanıch. Prosím Vás, odfoťte ich koľko môžete v okolí a pošlite nám čitateľné fotky na náš mail.

II.
Všetkymožné návody a tipy na hľadanie nájdete v kategórii menu Bádanie.

III.
Martin - okres Turčiansky svätı Martin
Pechota je
71. pěší pluk (Infanterieregiment Nr. 71) Doplňovací okres Trenčín
15. honvédskı pěší pluk (15. honvéd gyalogezred) Honvédsky doplňovací okres Trenčín
15. domobraneckı peší pluk (15. népfelkelő gyalogezred) Honvédsky doplňovací okres Trenčín

IV.
Kramerius mi ani "neťukol", ale Rakušáci niečo dali, i keď to asi nie je ono, ale možno na inšpiráciu:

Kušnierik Holiga Ján:
http://digi.landesbibliothek.at/viewe.../LOG_0021/ - odkaz na číslo vydania Verlustliste
Holiga Spicka Rudolf:
http://digi.landesbibliothek.at/viewe.../LOG_0020/

Napríklad vyhľadávanie skomoleného vırazu Turiec - "Turoez"
http://digi.landesbibliothek.at/viewe...%29/2/-/-/

Skúšajte napr. turoczszentmarton - s rôznymi variantami skomolenín. Vyzerá to tak, že Rakúšania použili rozpoznávací jazyk nemčinu, a preto sa tam objavujú často namiesto dĺžňov prehlasované hlásky.
Upravil/a branislav dňa 08-04-2015 19:57, pred 9 rokmi
adminadminHlavnı administrátor
Odoslané pred 9 rokmi
Z pošty:

Pán Branislav,
veľmi ma potešila Vaša odpoveď!
I.
Máte pravdu, že z okresu Martin je veľmi málo info o padlıch a zmapovanıch cintorínov z PSV. Veľmi rada by som Vám vyhovela v zaslaní aspoň nejakıch foto z nich, ale ja už 35 rokov žijem na Záhorí a do rodného kraja mám už ako dôchodkyňa sťažené chodenie.
II.
Čo ste mi našli Kušnierik-Holiga Ján a Holiga-Špirko Rudolf,niečo mi to hovorí. Obaja pochádzajú z Kraľovian, ale do našej priamej rodiny nepatria. Keďže v Kraľovanoch bolo veľmi veľa Holigovcov s rovnakım menom, dávali si pre rozlíšenie ešte ďaľšie priezvisko. Ten náš rod mal Holiga-Jafurčák a tiež pochádzal z Kraľovian.
III.
Ešte mám takú informáciu, že tento náš Ján Holiga, keď sa vracal cez Juhosláviu domov, napísal svojej žene, aby ho čakala v Budapešti na dohodnutom mieste. Ona tam aj išla, ale jeho sa nedočkala. A tak predpokladali, že zahynul v Juhoslávii.
Opıtam a Vás: Neexistuje nejaká databáza cintorínov z Juhoslávie, kde sú pochovaní naši vojaci ?
Pozdravujem Vás a ďakujem. Mrázová
Vy môžete zobraziť všetky vlákna v tomto fóre.
Vy nemôžete začať nový diskusný príspevok v tomto fóre.
Vy nemôžete odpovedať v tomto diskusnom vlákne.
Vy nemôžete začať v anketu v tomto fóre.
Vy nemôžete na tomto fóre nahrať prílohy.
Vy nemôžete stiahnuť prílohy v tomto fóre.
Moderátor: Administrátor