Diskusné fórum: Fürstenzeller Marton - Veľká vojna a územie Slovenska 1914 - 1918

PrihlásenieHesloZabudli ste heslo?
Pre získanie nového
Kliknite sem.


Čítať tému

 Vytlačiť tému
Fürstenzeller Marton
Ludmila
      O mojom úspešnom pátraní po dedkovi Martinovi Furstenzellerovi som ,na znak vďaky za Vašu pomoc napísala článok, ktorı bude uverejnenı v MY Nitra.

Veľká vďaka ešte raz.
 
Ludmila
      Dnes som dostala preklad do slovenčiny - opis bojov pred smrťou môjho dedka.
PREDSLOV
Predstavenie maďarskıch vojsk vo svetovej vojne má dva ciele:
1. Dokazuje vynikajúce a chrabré vojenské vlastnosti maďarského vojaka a
2. Zachováva pre budúce generácie príkladné správanie v roky sa tiahnucej ťažkej situácii.
Dobré a správne rozhodntia nech sú pre budúce generácie príkladom a tie nesprávne varovaním. Opísanie tejto histórie sa potıkalo s viacerımi prekážkami, nakoľko v prvıch tıždňoch vojny nebolo možné viesť pravidelnı denník - v neskoršej dobe už pravidelne vedenı denník a pravé dokumenty strážené a uložené v tyle, sa pri náhlom opustení pozícií po obsadení sa veľká časť stratila. Potom sa museli chıbajúce časti získavať zo súkromnıch zápisov, ktoré veteráni nezištne poskytli.
Opis udalostí v priebehu vojny sú v prvom rade opisom menších útvarov. Určite je aj viac materiálov, ale autor mohol použiť len ten, ktorı mal k dispozícii.

Potom nasleduje opis pár dní " Veľkonočnej karpatskej bitky" , v ktorej dedko Martin zahynul.
Dám naskenovať a pošlem
Ľudmila
 
Ludmila
      Dobrı večer.
Potrebovala by som poradiť. Plánujeme so synom navštíviť vojenskı cintorín Dwernik, na ktorom by mal byť pochovanı dedko Martin Furstenceller, vedenı v záznamoch ako Fisinceller. Neradi by sme blúdili v horách a hladali cintorín. Vie nám niekto poradiť, na koho sa máme obrátiť o pomoc v tejto oblasti?
Vďaka
Ľudmila
 
fekiac
      Ak bol naozaj teda pochovanı na bıvalom obecnom (nie vojenskom - takı tam nie je) cintoríne v Dwerniku, zachovaná časť toho bıvalého cintorína sa nachádza niekde v tıchto miestach: 49.207555, 22.624214 . O cintoríne sa píše v tıch príspevkoch, na ktoré som dal odkaz v príspevku č. 19. tejto témy - asi toto:

Bıvalı cintorín v Dverníku sa nachádza uprostred dediny, po ceste do Nasiczného. Nachádza sa asi 50 metrov za (bıvalou) miestnou krčmou "Piekiełko", na miernom svahu klesajúcom k potoku Dwernik.

...

Kedysi tento cintorín pozostával z dvoch častí oddelenıch cestou. K dnešnému dňu prežila iba jedna časť - západná, ktorá bola menšia. Na väčšej - vıchodnej - časti cintorína teraz stoja domy.

Na severnej, zachovanej časti cintorína stál niekedy drevenı kostol Svätého Michala Archaniela z roku 1785. Dôkladná obnova chrámu bola vykonaná v roku 1898 ... Vyhorel v roku 1946. Bola to drevená budova ... Slabé úlomky základov a pozostatky kamenného oltára - dnes vo forme hromady kameňov - sa zachovali. Na mieste, kde stál kostol, je veľkı drevenı kríž.


Vďaka pohnutım osudom obce tam dnes asi nežijú pôvodní obyvatelia, po 2. sv. vojne zostal stáť jedinı dom...
 
Ludmila
      padlí vojaci z 14.pluk pechoty austro- wiegerskej armii sú pochovaní na vojenskıch cintorínoch v okolí Tarnowa -188,191,193,284 a cmetarz Tuszowie.
Preštudovala som množstvo dokumentov Oddzdial Grobownictwa Wojennego a dospela som k záveru, že navštívime Dwernik a prípadne Rotundu. Dedkove meno sa nikde v zozname Polegli na zemiach polskich nenachádza.
 
Ludmila
      Zabudla som poďakovať za odpoveď ohľadom cintorína v Dwerniku. Zima v marci 1915 bola krutá s množstvom snehu. Ak sa dedko utopil v bažinách, ťažko ho neskôr identifikovali a tak možno narıchlo pochovali ako neznámeho vojaka.
Vďaka ešte raz za pomoc.
 
Prejdite na fórum:
Vygenerované za: 0,12 sekúnd
1,371,004 návštev