Prihlásenie

 
 


Zabudli ste heslo?
Pre získanie nového
Kliknite sem.

Čítať tému

 Vytlačiť tému
Samuel Činčurák - Malé poznámky z môjho života na bojišti v rokoch 1914 - 1918
admin
Samuel Činčurák
Malé poznámky z môjho života na bojišti v rokoch 1914 - 1918
Vydavateľstvo: Miloš Hric, 2016

---------------------------------------------------------------------------------------------
Práve vyšla kniha Samuela Činčuráka z Ozdína o jeho skúsenostiach z prvej svetovej vojny, k dispozícii na:

1. martinus.sk: http://www.martin...tem=247634

2. littera.sk: http://www.litter...niha/82191 (osobný odber Martin, najnižšia cena)

3. knihy-golem.sk: http://www.knihy-.../d-171242/ (osobný odber Lučenec)

4. ČR: martinus.cz: http://www.martin...tem=247634

ČÍM SÚ SPOMIENKY SAMUELA ČINČURÁKA UNIKÁTNE?
Rozsahom. 300 strán rukopisu (bezmála 250 normostrán textu len samotných spomienok) dáva záruku, že spomienky Samuela Činčuráka nekĺžu po povrchu, ale vás vtiahnu priamo do virvaru prvej svetovej vojny. Nechcené dobrodružstvo Samuela Činčuráka sa začalo v Srbsku, pokračovalo na ruskom fronte na Ukrajine a skončilo v Taliansku. Činčurák zovšadiaľ ponúka podrobné svedectvá, vďaka priebežne písaným poznámkam je veľmi konkrétny, čo sa týka miest pobytu a ďalších podrobností.
Obsahom. Samuel Činčurák slúžil v zásobovacej kolóne prevážajúcej zásoby z tylových oblastí na front. Ešte počas pobytu v Srbsku sa stal dôstojníckym sluhom. Možno aj preto nás pri spracovaní jeho spomienok viackrát napadla paralela so Švejkom. Kým je však Švejk napísaný s humorom, Činčurákove spomienky zachytávajú realitu naturalisticky verne. Píše o tom, ako dôstojníci okrádali mužstvo, o správaní vojakov voči civilistom, smilstve a znásilňovaní, rabovaní, chaose...

KTO BOL SAMUEL ČINČURÁK
Dolnozemský Slovák Samuel Činčurák sa narodil sa v roku 1883 v Pivnici v Báčke (dnešné Srbsko), neskôr žil v Iloku na pravej strane Dunaja, kde sa vyučil za kolára. V roku 1903 narukoval do Székesfeherváru, vrátil sa na jar 1905. Bol veľmi zbožný, zúčastňoval sa na podujatiach vnútromisijného spolku evanjelickej cirkvi Modrý kríž. Jeho túžbou bolo dostať sa na Slovensko, najmä do Starej Turej a spoznať sa so sestrami Royovými. To sa mu aj podarilo. Od roku 1912 sa natrvalo usadil na Slovensku, keď sa oženil so Zuzanou Betinovou z Ozdína v okrese Poltár. Mal päť detí a okrem toho, že sa zaoberal roľníctvom, stál v obci na čele odbočky Modrého kríža. Výrazným duchovným vplyvom na širokú verejnosť dosiahli napríklad aj to, že v Ozdíne nebola krčma.
V literárnej tvorbe Samuela Činčuráka prevažuje náboženská tematiky. Súhrn jeho prozaickej tvorby vyšiel od roku 1909 do roku 1948 v štrnástich tituloch. Zomrel v roku 1952. Pochovaný je v Ozdíne.
(Z článku Jána Jančovica, celý článok tu: http://www.oslovma.hu/index.php/en/historia/166-historia3-historia3/1211-s-inurak-naboensk-spisovate-z-pivnice)

UKÁŽKY ZO SPOMIENOK (ukážky sú bez poznámok)
Kapitola VII. (Srbsko)
Stotník P. si nevedel dať rady s ľuďmi, ktorých mal pri koňoch – tí, čo mali s koňmi ísť, bo sa veľmi opíjali. Chlapi mali denne tri koruny a stravu, nič nerobili a aby si čas ukrátili, pili ako dúha a opilí sa váľali. Stotník P. bol prísno zakázal, že nesmia piť, no kto zakáže svini, keď je v kaluži, aby si neľahla do nej? Kto zakáže opilcom piť, keď on chce a má k tomu príležitosť? Stotník bol zakázal, že nesmie nikto do dediny a tým, čo predávali medzi nás, nesmeli sa ku nám priblížiť, no čo nevyhútajú ženy, ktoré prinášali a predávali – tie sa ošmietali po kukuriaciach kolo nás a keď dakto šiel ta na svoju potrebu, tak ho ponúkali s páleným. Boli sa tak naučili, že každú chvíľku bežali do kukurice a tam sa kšeft robil.
Jedného dňa náš jeden vojak popil jednej dievčiny pálené a oraboval ju o šesť korún. Tá prišla ku feldvéblovi, čo bol nad koňmi. Že feldvébl bol tiež kamarát z mokrej štvrti, bo i on chodieval do kukurice píjať, stal podľa dievčiny a aby sa stal veľkým, dal nás všetkých autretovať, aby ona ukiazala toho, čo ju okradol. Bolo nás drahne, no predsa poznala, maďarského cigáňa. Ako tak stojíme a čakáme dlhú kázeň, príde kadet a spýta sa, prečo je autret. Feldvébl predstúpi pred neho a vyrozpráva mu udalosti. Kadet sa obrátil, k devuche a krikom na ňu: „Ako si sa smela sem opovážiť prísť predávať, keď je to prísne zakázané? Dobre urobili, že ti peniaze zobrali, mali ťa ešte do zadku vykopať, marš preč! A vy abtreten!“
„Nak žije pán kadet!“ znelo z viacej hrdiel, aj sám som schvaľoval rozsudok mladýho dôstojníka, bo keď by neboli tie ženštiny priniesli tu otravu, neboli by sa mohli ľudia tráviť, bo z toho už bola aj cholera začala.
 
Ludmila
Vďaka za typ.
 
Ludmila
Už som si ju kúpila a neľutujem. Je to obdivuhodná kniha od múdreho pána.
 
Miso Sestak
Ďalšie ukážky z knihy hľadajte na týchto odkazoch:
https://dennikn.sk/blog/za-vsetko-mohli-srbi/?ref=box
https://dennikn.sk/blog/spor-s-fararom-pomohol-objavit-poklad/
http://misosestak.blog.sme.sk/c/439582/muz-ktory-nenavidel-alkohol.html
http://misosestak.blog.sme.sk/c/439739/moze-vo-vojne-obstat-krestanska-moralka.html
 
admin
Priatelia,
o knihe zápiskov Samuela Činčuráka z prvej svetovej vojny nazvanej "Vojna. Malé poznámky z môjho života na bojišti v rokoch 1914 - 1918" sme vás už informovali.
V tejto chvíli vzniká a v apríli by malo byť hotové faksimilné vydanie týchto zápiskov, t. j. presná kópia rukopisu. Nebude to, samozrejme, vydanie určené pre každého - pôjde o verziu pre zberateľov a "fajnšmekrov", možno ho použiť ako hodnotný dar či brať ako investíciu do budúcna (raz z toho možno bude zberateľská rarita Smile). Pre ostatných je zaujímavejšie klasické vydanie, predsa len nie každému sa chce čítať rukopis, aj keď krásne a úhľadne napísaný (ukážka v prílohe).
Faksimile vyjde v limitovanom náklade 100 kusov. Výrobná cena jedného kusu je veľmi blízka 20 € (pretože nízky náklad, 300 plnofarebných strán, neštandardný formát a teda veľký odpad atď.). Väzba bude šitá, obálka mäkká (presne ako na originálnych zápiskoch).
Ak má niekto z vás záujem o faksimilné vydanie, prosím, rezervujte si ho vopred. Cena pri rezervácii vopred (t. j. do vytlačenia faksimile okolo 15. apríla) je 20 € (plus poštovné, ak nevieme doručiť osobne; platiť netreba vopred, len rezervovať). Po vytlačení bude cena 25 €. Zvyšné kusy pôjdu do predaja na martinus.sk, tam bude konečná cena okolo 35 až 40 € za kus.
Za šírenie tejto informácie medzi ľudí, ktorých by mohla zaujať, ďakujem

Za občianske združenie Priatelia histórie Novohradu
Mišo Šesták

Ukážka:
https://drive.goo...sp=sharing
 
Prejdite na fórum:
Vygenerované za: 0,09 sekúnd
839,969 návštev